Mis saab krüptorahadest?

Mis saab krüptorahadest pärast hinnakrahhi? 2018 oli krüptorahadele ränk aasta: nende väärtus kukkus tipust keskmiselt 80% ja ihaldusobjektidest said peksupoisid. Kuid sellega pole raskused lõppenud. Kui kasutada krüptoraha populaarsuse hindamisel mõõdupuuna taas Delfit, siis asume skaalal ebapopulaarne (0) kuni väga populaarne (41) kohal number 3. Number 41 tähistab bitcoin’i mainivate artiklite arvu aasta tagasi detsembris ja 3 tähistab nende arvu selle aasta oktoobris.

Mis saab krüptorahadest?

Magedad hinnad

Aasta algusega võrreldes on koos artiklite ja huvilistega läinud ka raha: krõbedatest ja soolastest hindadest on järele jäänud vaid mage supp. Et krüptoomanike haavadele veelgi soola raputada, põles septembris maha ka soomlase poolt bitcoin’ide eest ostetud Malla mõis, millest pidi saama suurejooneline krüptokeskus. Siiski hoiavad krüptofännid pöidlad peos, sest selline langus pole esmakordne: sarnaseid sööstlaskumisi on olnud ka 2011. aastal ning kaks korda 2013. aastal. Seekord on hinnad buumi tipuga võrreldes langenud keskmiselt üle 80%. Nagu ka eelmine kord hoiatasime: riskivaba ratsa rikkaks saamise võimalust siit ei leia. Miks ei saa me juba krüptorahas palka ega osta selle eest poest piima, kui see on nii suurepärane revolutsiooniline tehnoloogia? Siin on mõned põhjused.

Kallid tehingud

Eelmise aasta detsembris sai selgeks, et bitcoin’iga tavalisi tehinguid ei tee: keskmine tehingu teenustasu küündis suisa 30 euroni. Küll aga püütakse seda probleemi lahendada: bitcoin’i jaoks arendatakse Lightning Networki (LN), mille eesmärk on vahendada n-ö teisel kihil bitcoin’e hetkega ja ülimadalate teenustasudega. LN valmib aga alles kauges tulevikus, praegu saab seda ainult testida. Samas on konkureerivad krüptorahad tulnud välja ka oma lahendustega, mis on juba kasutusvalmis: IOTA ja Nano tehingud on teenustasuta (kuigi pead ise natuke „kaevandama”).

Loe Hans Kureli pikemat arvamust krüptoraha tulevikust Digi detsembrikuu numbrist.

17.12.2018 00:00
Värske kraam

Kommentaarid


©Presshouse OÜ. Ajakirja Digi kodulehel www.digi.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.