Su teler väärib pininast paremat heli

Kui telerite pildikvaliteet on aastate jooksul järjekindlalt ülesmäge rühkinud, siis heliga on lood vastupidi: mida õhemaks muutuvad telerid, seda kehvemaks jääb neist kostuv heli. Testisime seitset soundbar’i, mis selle hädaga võidelda aitavad.

Su teler väärib pininast paremat heli

Kui uute telerite puhul räägitakse järjest värvilisematest ja teravamatest ekraanidest, siis helist enamasti juttu ei tehta. Huvitav, miks küll … On omamoodi paradoksaalne, et kümnete aastate tagused „kineskoobid” tegid paremat häält kui moodsad õhukesed superpildiga televiisorid, olgugi et tollase heli salvestuskvaliteet ja vormingud ei kannata praeguste mitmekanaliliste heliridadega mingit võrdlust.

Kus häda kõige suurem ...

Õnneks on olemas kõlariklass nimega soundbar, mis on tulnud turgutama moodsa paneelteleri olematut helikvaliteeti ja mis teeb seda üllatavalt hästi, nagu me testi käigus teada saime. Soundbar ehk nn helipulk on enamasti piisavalt õhuke, et mahtuda teleri ette lauale, ja piisavalt pikk, et luua avar stereoheli. Madalamate sageduste jaoks on enamiku soundbar’ide komplektis juhtmevaba bassikõlar või saab selle soovi korral lisada.

Soundbar’e pakuvad nii kõlari- kui teleritootjad ning valik on tohutu lai. Sihtisime 500 euro hinnaklassi, mis pole küll kõige soodsam, aga tundus olevat hea kompromiss funktsionaalsuse ja hinna vahel. Enamikul võistlejatel õnnestus sellele peaaegu täpselt pihta saada, välja arvatud Denonil ja Yamahal. Denonilt jõudis testi võrdluse odavaim soundbar, uus mudel DHT-S316 hinnaga 349 eurot. Yamaha sügisene uudis oli MusicCast BAR 400 hinnaga 690 eurot. Sonose hinnaklass tundus algul olevat veelgi krõbedam, aga tänavu suvel esitles firma kompaktset ja üllatavalt hea hinnaga Beami, mis ka sobivalt testi ajaks kohale jõudis. Küll aga pole Beami komplektis, erinevalt konkurentidest, bassikõlarit. See tekitas kartuse, et testi viimane koht on juba ette teada, aga läks teisiti. Kui aga bassist jääb ikkagi väheks, saab Sonos Beamile lisada 799eurose bassikõlari.

Polk Audio pole võib-olla eestlastele kõige tuntum nimi, aga tegemist on kuulsa Ameerika kõlarivalmistajaga aastast 1972. Soundbar’e on Polki valikus mitu, meile sobivas hinnaklassis MagniFi Mini jäi muuhulgas silma miniatuurse korpusega. Polki firmamärgiks on olnud helipilti laiendav tehnoloogia SDA (Stereo Dimensianoal Array) ning see on esindatud ka MagniFi Minis. Cambridge Audioga oli lihtne, sest esiteks on firma hiilanud väga heade Bluetooth-kõlaritega ja teiseks oli nende valikus vaid üks soundbar TVB2. Sony HT-XF9000 on samuti uus mudel ning pakub selle raha eest kõvasti funktsionaalsust. JBLi puhul oli kange tahtmine võtta mudel Bar 5.1, mille komplektis on eemaldatavad magnetkinnitusega surround-kõlarid, aga kuna selle hind jäi juba teisele poole 700 euro piiri, piirdusime 499eurose Bar 3.1-ga.

Millega kompaktsed kõlapulgad toime tulid ja millisekd kujunes paremusjärjestus, saad lugeda detsembri Digi suurest testist.

16.12.2018 01:00
Võrdlustestid

Kommentaarid


©Presshouse OÜ. Ajakirja Digi kodulehel www.digi.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.